Srst a její úprava

Portugalský vodní pes má velice zvláštní strukturu srsti. Svou texturou se podobá lidskému vlasu a je vždy bez podsady. Nikdy nelíná a neustále dorůstá stejně jako vlasy. Z tohoto důvodu je toto plemeno často chováno v rodinách astmatiků nebo alergiků. Pokud máte v rodině takto postiženého člena a uvažujete o koupi psa, je nutné nejprve vyzkoušet jak nemocný organismus zareaguje na přítomnost zvířete. Pobyt alergika se psem v malém prostoru (např. v autě) dá zavčas odpověď na otázku, zda bude možné si psa pořídit nebo ne, aniž by došlo ke koupi a později případnému vracení štěněte, což může být velká psychická zátěž nejen pro psí miminko, ale i postiženého člověka, který ke štěněti přilne a těžko se bude loučit!

Srst tohoto plemene je zvláštní především svou texturou, neustálým dorůstáním a chybějící podsadou díky níž nelíná. Každý si může vybrat ze dvou druhů srsti: 
WAVY – což je dlouhá , mírně zvlněná srst, která dodává obličeji portiho (při tradičním lvím střihu) výraz rockového zpěváka:) 

ladynLadynka
CURLY– což je, jak již název napovídá, srst kudrnatá. Tento druh srsti je velice populární v Americe a Canadě, protože se lépe tvaruje do retriever střihu. 
Obě varianty se chovají společně a tak se ve vrhu mohou objevit štěňátka s oběma druhy osrstění. Nikdy se ovšem mezi sebou nespojují oba rodiče s curly srstí, protože je riziko, že se ve vrhu objeví hladkosrsté štěňátko, jehož vzhled připomíná spíše flat couted retrievera. 

FredyNádherný „curlík“ ve lvím střihu ELDORADO JEMALLE Lenky Markovičové
Úprava není složitá a zvládne ji (oproti například pudlovi) i laik a to i výstavní střih. Je na vašem rozhodnutí jak chcete svého psa upravit. Pokud ovšem plánujete výstavy je váš výběr takřka nulový. V Evropě i jinde ve světě je uznáván pouze klasický „lví“ střih. Vyjímkou je Amerika a Kanada kde je uznávaný a velice oblíbený také tzv. retriever clip. 
LVÍ STŘIH – vychází z potřeb starých rybářů. Přední část těla zarostlá až k poslednímu žebru, aby srst chránila plíce před prochladnutím a zadní polovina hladce oholena, aby umožňovala pohodlné plavání. Špička ocasu opatřena „vlaječkou“ ze srsti a oholený čenich. Spoustě lidí se z počátku nelíbí, akle kdo si někdy „poňuňal“ holou prdelku, tak už nechce jinak;)
RETRIEVER STŘIH – populární a uznávaný pouze v Americe a Kanadě.Tamní standard uvádí, že je to srst zcela ostříhána, případně ponechána na délku 1palce (2.54 cm) což je zaručeně velice praktické a jednoduché na údržbu, ale již při letmém pohledu na obrázky tamních výstavních jedinců je každému jasné, že se z výše popsaného jednoduchého střihu postupem času stala celkem složitá záležitost, kdy je pes krásně doslova vymodelován a není nepodobný velkému bišonku. 

Retriever-clip-Portuguese-Water-DogPejsek v praktickém retriever střihu  – zdroj :https://www.k9rl.com/dog-breeds/working-dogs/portuguese-water-dog/
Celkově péče o srst není nijak složitá, ale vyžaduje pravidelnost.. Stejně jako každý z nás si pravidelně denně češe vlasy, je nezbytně nutné alespoň jednou týdně řádně pročesat portimu kožíšek. Práce je o to snazší, že musíte učesat jenom jednu polovičku psa. Čas od času je potřeba prohlédnout uši a vytrhat z nich srst aby se nezanítily.

p.s. Na obrázcích jsou jen černí hafani pro větší názornost a ne proto, že bychom chtěli ostatní barvy diskriminovat